W jaki sposób możemy leczyć bruksizm i jakie są jego przyczyny?

U normalnych ludzi zęby zaciskają się jedynie podczas przeżuwania oraz w czasie przełykania śliny. Podczas wypoczynku między dolnymi a górnymi zębami jest szczelina spoczynkowa, która zazwyczaj wynosi około 2-4 mm.

Dzięki temu zęby nie mają ze sobą kontaktu oraz zbytecznie się nie ścierają.
Należy powiedzieć, że szczękościsk niszczy uzębienie i powoduje ich nadmierne ścieranie oraz kruszenie. Także może zaburzać działanie całego narządu żucia. Jeżeli w odpowiednim okresie czasu nie zostanie usunięty, może spowodować nieodwracalną zmianę w stawach żuchwowo-skroniowych. Leczenie bruksizmu polega na wyeliminowaniu przyczyny jego powstania oraz na doborze adekwatnej postaci terapii. Każdy pacjent zmagający się z przypadłością, musi być indywidualnie traktowany, gdyż ta choroba objawia się w różny sposób zależnie od tego, jak dużo czasu trwa już dolegliwość.

Sprawdź kolejne podobne bardzo cenne źródło informacji na rozważany problem – kliknij tu oraz przeczytaj więcej w serwisie rehabilitacja lecznicza warszawa.

Czasem leczenie redukuje się tylko do interwencji dentysty, który niweluje szkody w jamie ustnej, które powstały w rezultacie szczękościsku, a potem nakłada pacjentowi specjalną nakładkę relaksującą, którą należy zakładać na noc. Ale w zaawansowanym stadium tej dolegliwości leczenie jest dość złożone i żąda wielokrotnie współpracy doktorów innych specjalności na przykład stomatologów, ortodontów, protetyków czy chirurgów szczękowych.

Potrawa, dziczyzna i grzyby

Autor: Stanisław Bobowski
Źródło: Radisson Blu Hotel, Kraków
kobieta

Autor: Scanmed Multimedis
Źródło: Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis
W objawowym uzdrawianiu pacjentów z bruksizmem niezwykle przydatne są terapie rozluźniające przeciążonych mięśni twarzy. Takie leczenie wspomagające, to może być przykładowo fizjoterapia. Teraz bardzo modne są również zastrzyki z botoksu. Te procedury niwelują objawy bruksizmu ale nie leczą jego przyczyny.

Duża ilość pacjentów z rozpoznanym bruksizmem równolegle z leczeniem dentystycznym powinno korzystać z porady psychoterapeuty oraz musi nauczyć się efektywnie radzić sobie ze zdenerwowaniem. Ponieważ główną przyczyną bruksizmu jest codzienny stres, pomocne będzie wszystko, co go redukuje. Może to być na przykład słuchanie muzyki, czytanie książek czy kąpiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*