O czym trzeba wiedzieć dopasowując idealny sprzęt rehabilitacyjny dla ludzi chorych

Wózek inwalidzki jest sprzętem specyficznym, który tworzony jest dla ludzi mających znaczne problemy motoryczne. Na rynku istnieje wiele typów wózków. Zasadniczą cechą wózka inwalidzkiego jest jego budowa modułowa. Sprzęt ten składa się z części zamiennych lub opcjonalnych. Oznacza to możliwość wymienienia podnóżka, kół, blokad czy tapicerki.

Wózek inwalidzki

Źródło: http://sxc.hu/
Do najbardziej znanych należy wózek inwalidzki toaletowy. Umożliwia on pielęgnowanie osoby leżącej i wspomaga w całodobowej higienie pacjenta. Wózki posiadają anatomicznie ułożone siedzisko wraz z wylotem sanitarnym, jak też ruchome oparcie dla łatwiejszej mobilności oraz przechowywania. Uzupełniająco prosta konstrukcja zapewnia użytkownikowi wygodę i łatwość higienicznego utrzymania. Główną cechą jest możliwość najechania na sanitariat toaletowy (więcej), co jest ważne przy osobie, jaka posiada mocno ograniczoną mobilność. Niektóre wózki sanitarne mają dodawane zbiorniki na fekalia, co sprzyja sporej higienie i swobodzie chorego. Również obicia zastosowane przy tego rodzaju sprzęcie posiadają dobre jakościowo tworzywa i mają możliwość bezproblemowego umycia fotelu.

Kolejnym sprzętem, jaki ułatwia codzienne funkcjonowanie pacjenta jest balkonik kroczący. Dobiera się go indywidualnie zwracając specjalną uwagę na potrzeby danej osoby. Na ogół balkoniki są dobierane wspomagająco przy poruszaniu się starszych osób. Idealny balkonik kroczący powinien mieć gumowe nakładki na poręczach, jakie służą do podtrzymywania, gumowe lub kauczukowe nakładki na nogi balkoniku oraz sposobność regulowania wysokości samych nóżek. Są to elementarne określenia sprzętu, jaki sprawdzi się w użytkowaniu i zapewni swobodę w posługiwaniu się przez pacjenta – balkoniki w sklepie medycznym.

Wózki inwalidzkie

Źródło: http://sxc.hu/
Trzeba wziąć pod uwagę stabilizację balkoniku oraz odpowiednie dobranie do wzrostu niepełnosprawnego. Prawidłowo dopasowany pipety automatyczne powinien mieć optymalną szerokość tak, aby pacjent mógł się zmieścić w wejściu i nie powodować ograniczania ruchów. Te dwa główne aspekty zapewnią pacjentowi swobodę w korzystaniu z wózka i sporą samodzielność, co jest najbardziej ważne. Dobierając dany sprzęt medyczny należy się rozważyć czy osoba chora będzie rzeczywiście umiała się nim posługiwać i czy sprzęt jest wystarczająco bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*