Jak radzić sobie z zaburzeniami na tle nerwowym? Konieczna jest pomoc specjalisty, ale także najbliższej rodziny

Stany lękowe, znane najbardziej jako fobie, są poważnym problemem. W wielu sytuacjach mogą one faktycznie utrudniać (lub nawet uniemożliwiać) normalne życie. Jesteśmy w stanie je wprawdzie wyleczyć, jest to jednakże walka bardzo ciężka. Wymaga ona i sporej ilości czasu, i cierpliwości. Najistotniejsze to właściwy psycholog albo gabinet psychologiczny Warszawa, jednak nie tylko jego wsparcie jest cenne.

Terapia u psychologa

Źródło: flickr.com
Osoba, której stany lękowe utrudniają normalne funkcjonowanie, wymaga również wsparcia ze strony najbliższych. Dlaczego ten problem jest tak poważny? Gdyż fobie, czyli nieracjonalne, paraliżujące lęki, doprowadzają człowieka do wielu zachowań, które trudno jest wytłumaczyć zwyczajnemu człowiekowi.

Jak wyglądają takie zachowania?
Wiele jest zależne od tego, jakie zaburzenie lękowe spotkał daną osobę. Czasem fobia pozwala jakoś normalnie żyć w społeczeństwie, wymaga tylko dokonania kilku prostych zmian w swym życiu lub rezygnacji z wykonywania niektórych czynności, np. z jazdy windą podczas klaustrofobii. Bywa jednakże i tak, iż stany lękowe wymagają rezygnacji z robienia tych czynności, bez których nie możemy samemu sobie poradzić w życiu.

Bardzo dobrym przykładem może być tu agorafobia, co oznacza lęk przed otwartą przestrzenią. Sprawia on, iż chory nie może opuścić mieszkania, a dość często doświadcza ataku paniki zaraz przy drzwiach wyjściowych. Taka osoba ma kłopoty ze znalezieniem pracy, chociaż w dzisiejszym świecie narzędzia internetowe mogą im zdecydowanie pomóc (zobacz tutaj). Utrudnione są zakupy, wizyty u lekarza… Inne fobie, które mają miejsce bardzo często, to straszny lęk przed niektórymi zwierzętami lub zaburzenia lękowe mające związek z wystąpieniami publicznymi.

Skąd biorą się tego rodzaju trudności życiowe?
Fobie mogą być związane z przykrymi doświadczeniami z przeszłości a także silnymi urazami psychicznymi. Niekiedy fobie rozwijają się bez żadnej określonej przyczyny, co stanowi dla psychologów przedmiot gorliwych badań. Czy z tego rodzaju lękami jesteśmy w stanie walczyć? Walka z fobiami to długotrwały proces, jednak postęp w medycynie i naukach mających związek z psychologią pozwala osiągać coraz bardziej wymierne rezultaty.

Dobry psycholog psycholog w dublinie może pomóc choremu w walce z tym problemem w dosyć dużym zakresie. Ważne jest to, by metody leczenia dopasować do charakteru fobii, chociaż najczęściej stosowaną techniką jest tzw. „odczulanie”. Polega ono na konfrontowaniu chorego z takimi sytuacjami, jakich boi się najbardziej. Często stosuje się także leki przeciwlękowe i hipnozę, jaka może być pomocna w ustaleniu źródła lęków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*