
Jak wyglądają takie zachowania?
Wiele jest zależne od tego, jakie zaburzenie lękowe spotkał daną osobę. Czasem fobia pozwala jakoś normalnie żyć w społeczeństwie, wymaga tylko dokonania kilku prostych zmian w swym życiu lub rezygnacji z wykonywania niektórych czynności, np. z jazdy windą podczas klaustrofobii. Bywa jednakże i tak, iż stany lękowe wymagają rezygnacji z robienia tych czynności, bez których nie możemy samemu sobie poradzić w życiu.
Bardzo dobrym przykładem może być tu agorafobia, co oznacza lęk przed otwartą przestrzenią. Sprawia on, iż chory nie może opuścić mieszkania, a dość często doświadcza ataku paniki zaraz przy drzwiach wyjściowych. Taka osoba ma kłopoty ze znalezieniem pracy, chociaż w dzisiejszym świecie narzędzia internetowe mogą im zdecydowanie pomóc (zobacz tutaj). Utrudnione są zakupy, wizyty u lekarza… Inne fobie, które mają miejsce bardzo często, to straszny lęk przed niektórymi zwierzętami lub zaburzenia lękowe mające związek z wystąpieniami publicznymi.
Fobie mogą być związane z przykrymi doświadczeniami z przeszłości a także silnymi urazami psychicznymi. Niekiedy fobie rozwijają się bez żadnej określonej przyczyny, co stanowi dla psychologów przedmiot gorliwych badań. Czy z tego rodzaju lękami jesteśmy w stanie walczyć? Walka z fobiami to długotrwały proces, jednak postęp w medycynie i naukach mających związek z psychologią pozwala osiągać coraz bardziej wymierne rezultaty.
Dobry psycholog psycholog w dublinie może pomóc choremu w walce z tym problemem w dosyć dużym zakresie. Ważne jest to, by metody leczenia dopasować do charakteru fobii, chociaż najczęściej stosowaną techniką jest tzw. „odczulanie”. Polega ono na konfrontowaniu chorego z takimi sytuacjami, jakich boi się najbardziej. Często stosuje się także leki przeciwlękowe i hipnozę, jaka może być pomocna w ustaleniu źródła lęków.