Chirurgia – jedna specjalizacja, dużo możliwości, mnóstwo specjalistów

Chirurgia jest dziedziną medycyny, którą wielu z nas kojarzy ze skomplikowanymi operacjami. Słusznie, bo faktycznie posługuje się ona leczeniem operacyjnym, czyli takim, w którym dochodzi do przerwania powłok ciała.

chirurgia
W obrębie tej dziedziny nauk medycznych mamy zwykle do czynienia z wysoce wyspecjalizowanymi medykami – neurochirurg raczej nie podejmuje się operacji serca, a fizjoterapia dublin operujący laparoskopowo nie wykona przeszczepu. Jednak nie procedura chirurgiczna musi wyrokować o życiu pacjenta. Niektóre zabiegi, jak na przykład wycinanie znamion czy wycięcie wrastającego paznokcia, poprawiają kondycję, jednak zwykle nie zależy od nich niczyje życie.

Warto wiedzieć, że chirurgia ma wiele rodzajów oraz specjalności. Przede wszystkim dzieli się ją na miękką (ogólną), która dotyczy tkanek miękkich (np. podczas przecięcia ropnia lub usuwania znamion) oraz twardą, która zajmuje się kośćmi. Chirurgia specjalizuje jednak dalej. Specjalności, takich jak neurochirurgia albo chirurgia urazowa jest mnóstwo. Każda z nich odpowiada innej specjalizacji. Z tego powodu, jeśli operacje chirurgiczne są planowane, chory musi być zakwalifikowany do operacji przez stosownych specjalistów.
Zaginieni w sieci

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
szkolenia

Autor: Janpol
Źródło: Janpol
Lista najbardziej powszechnych specjalności chirurgicznych jest bardzo długa. Chirurgia naczyniowa zajmie się układem krwionośnym i limfatycznym, onkologiczna – nowotworami, urazowa, w której zasięgu operuje się tkanki twarde. Torakochirurg pomoże nam przy problemach z narządami klatki piersiowej (oprócz serca, którym zajmie się kardiochirurg), a neurochirurg w operacjach układu nerwowego. Nowe metody i oczekiwania niosą ze sobą transplantologia i mikrochirurgia. Zupełnie odrębną dziedziną jest chirurgia dziecięca.

A to dlatego, że dziecko nie jest miniaturową wersją dorosłego i operowanie młodego ciała wymaga wiedzy pediatrycznej i specjalnych kwalifikacji.
Powyższa lista powinna pomóc w wyborze właściwego dla swoich problemów specjalisty, ale nie musimy polegać na własnej wiedzy. Do właściwego chirurga skieruje nas niewątpliwie nasz lekarz rodzinny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*