Rehabilitacją nazywamy całość działań, które wykonywane są w celu wznowienia danemu pacjentowi całkowitej sprawności. W wielu przypadkach zamiar taki redukuje się jedynie do powiększenia komfortu, jeżeli powrót do zupełnej wydolności nie jest już możliwy.
Działania, które podejmowane są przez rehabilitantów mają na celu dostarczenie różnych bodźców – są to zazwyczaj czynności z zakresu fizjoterapii, czyli zatem w pewny sposób stymuluje konkretne tkanki, co w założeniu ma poniekąd pobudzić je do poprawnego działania.

Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej popularną są zdecydowanie przypadki rehabilitacji po chorobie przebiegającej ze zredukowaniem ruchomości stawów, a więc po zwichnięciach, skręceniach czy też złamaniu, przy czym także w schorzeniach pleców albo nietypowych chorobach narządu ruchu, dla przykładu przy tzw. „łokciu tenisisty”. W takiego rodzaju wypadkach potrzeba przeprowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych nie budzi żadnych wątpliwości.
Tak jest również w przypadku pacjentów po co poniektórych operacjach chirurgicznych, przykładowo w rekonstrukcji biernych elementów układu ruchowego, po przeszczepach, które obejmują mięśniową tkankę lub po odmiennego rodzaju operacjach ingerujących głęboko w mechanizmy układu ruchu. W takich przypadkach rehabilitacja we wstępnej fazie ma w założeniu zamienić bodźcowanie mających miejsce przy przeprowadzaniu powszednich czynności, a ponieważ są to tzw.
ruchy przeprowadzane w całkowicie monitorowany sposób, dzięki nim można by także o wiele lepiej przysposobić organizm pacjenta do pracy w normalnych warunkach obciążenia.
Nie czekaj, a jeżeli zaciekawił Cię omawiany temat, to odsyłam do tego serwisu (https://pokornaclinic.pl/na-cialo/). W tamtym miejscu znajdziesz ciekawe zagadnienia.
Rehabilitacja jest wykorzystywana także w jeszcze innych przypadkach, niż te wymienione powyżej, przykładowo we wszelkich schorzeniach przewlekłych czy też ostrych.