Jakie wymogi powinien spełniać każdy gabinet lekarski? Jakie są główne wytyczne?

Pomieszczenia, jakie przeznaczone są na gabinet lekarza, jak również te służące po prostu do opieki lekarskiej powinny spełniać surowe wymagania pod względem sanitarnym, ale także lokalowe. Z powodu ich specyfiki i przeznaczenia, muszą charakteryzować się zdecydowanie wysokim poziomem higieny. Podstawowe wymagania dla tego rodzaju budynków użytkowych, które są z przeznaczeniem na gabinety funkcjonujące w obrębie NZOZ zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z datą 10 listopada 2006 roku jeśli chodzi o wymagania, jakim muszą odpowiadać pod względem wyposażenia oraz sanitarnym różne pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Nie znajdziemy tam wytycznych odnośnie różnych urządzeń, jak aparatura medyczna, bo to jest już w zakresie każdej kliniki. Gabinety prywatne również posiadają swoje wytyczne, znajdziemy je w rozporządzeniu Ministra Zdrowia pod dniem 09 marca 2000 roku, w sprawie wymagań, jakim powinny podlegać pomieszczenia, sprzęt medyczny oraz urządzenia, jak elektroencefalograf (sprawdź co to elektroencefalografia).

Wszystkie one służą wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, z tego powodu są niezwykle ważne. Jest szereg obostrzeń dla danych miejsc opieki zdrowotnej. Co ważne podłogi muszą być zrobione z materiałów, które pozwalają na łatwe mycie jak również dezynfekcję, natomiast połączenie pomiędzy ścianami oraz podłogą powinno pozostać szczelne. Ściany w pomieszczeniach, jakie potrzebują częstszej dezynfekcji muszą być całościowo pokryte surowcem, który pozwala na łatwe czyszczenie, a miejsca dookoła zlewów i umywalek należy zabezpieczyć przed zawilgoceniem dodatkowym wykończeniem.

Sprzęty, które gwarantują ochronę przed nadmiernym słońce muszą być zrobione jak i zamontowane tak, żeby łatwo było je czyścić. W gabinetach powinny zostać przygotowane stanowiska do przeprowadzania zabiegów oraz przygotowywania urządzeń, zaś każde z pomieszczeń musi mieć umywalkę z dostępem do bieżącej, ciepłej wody. Każdy pipety eppendorf w gabinecie, w większym i mniejszym stopniu skomplikowany, jak lampa z lupą () musi być utrzymany w doskonałej czystości. Wpływa to bowiem na stan zdrowia osób odwiedzających takie miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*