Jaka postać terapii jest najlepsza dla osób cierpiących na różne fobie?

Dowolna osoba, która podjęła postanowienie o wizycie u psychoterapeuty na pewno zastanawiała się choć przez chwilę w jakie miejsce pójść. Można odnaleźć bardzo dużo ogłoszeń o tego typu miejscach, w których znajdziemy fachową pomoc.

terapia

Autor: Kostrzewa PR
Najstarszym podejściem do pacjenta jest psychologia, którą utworzył Z. Freud. Praca z pacjentem opiera się na dotarciu do konfliktów wewnętrznych pacjenta, zrozumieniu istoty tych konfliktów i wpływu na aktualne postępowanie pacjenta. Nieporozumienia nieuświadomione mogą wywoływać lęk oraz związane z nim zaburzenia emocjonalne. Może to być niepokój, fobie czy smutek. Taka terapia u psychologa przeważnie może trwać bardzo długi czas. Może to być rok lub nawet kilkanaście lat. Konsultacje z pacjentem mają miejsce co najmniej raz w tygodniu o takiej samej porze. Pacjent wybiera tematy do omówienia a rolą terapeuty jest jedynie słuchanie i interpretowanie wszystkiego co mówi pacjent. Tego typu terapeuta ośrodek leczenia uzależnień dla młodzieży nie dzieli się wiadomościami z życia osobistego lub swymi przeżyciami. Forma ta jest wskazana zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent chce zmienić siebie na poziomie głębszym i jeśli chciałby na nowo zbudować swoją osobowość.
Nastawienie behawioralno-poznawcze jest oparte na takim założeniu, że symptomy oraz problemy przeżywane przez pacjenta są skutkiem uczenia się. Tak jak uczymy się prawidłowo zachowywać, tak samo uczymy się zachowania złego w taki sposób, który jest przeszkodą. W podejściu behawioralno-poznawczym uwaga psychoterapeuty jest skupiona na rzeczywistym czasie, a w wąskim stopniu odwołuje się do przeszłości. Tak jak uczymy się przystosowawczego myślenia oraz zachowań, to zadanie obecnie polega na oduczeniu się wszystkich wcześniejszych zwyczajów oraz na uczeniu się innych, które są bardziej przystosowawcze. Ta terapia może trwać krócej niż terapia psychodynamiczna.

Zazwyczaj trwa ona parę albo kilkanaście miesięcy. Terapeuta wyjaśnia Pacjentowi powstawanie zaburzenia oraz motywuje do działania. Jest to bardzo dobra terapia dla osób, które uskarżają się na zaburzenia lękowe oraz fobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*