Jak dbać o wzrok?

Biorąc pod uwagę, jak ważki jest dobry wzrok, troska o niego musi być elementem powszednich działań. Bez względu na wiek, pielęgnacja wzroku jest nadzwyczaj istotna. Oto najistotniejsze porady, które pozwolą ci uchować dobry wzrok.

oczy

Autor: Health Gauge
Źródło: http://www.flickr.com
Od wielu lat wiemy, że witaminka A jest to podstawa zdrowych oczu. Marchewka, bataty, brokuły, jarmuż, jajka, morele, mango, nabiał oraz pomidor to parę przykładów źródeł owej witaminki. Kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, witamina E także oddziałują pozytywnie na oczy. Palenie tytoniu jest to jedna z nadrzędnych przyczyn katarakty jak też uszkodzenia tak zwanej środkowej siatkówki, w skutku czego dojść może do tak zwanego starczego zwyrodnienia plamki. Ćmienie też niekorzystnie oddziałuje na nerw wzrokowy. Postaraj się zatem rzucić papierosy.
Promienie słoneczne, kurz mogą wywoływać schorzenia oczu. Ważne jest zatem, by należycie je ochraniać – użytkuj okularów z dobrym filtrem UV oraz przemywaj oczy chłodną wodą po powrocie do mieszkania. Jeżeli twa praca może wywołać uszkodzenia oczu, koniecznie noś okulary gogle. Ekran kompa musi znajdować się minimum 20 cm od oka. Nierzadko również zapominamy mrugać, gdy pracujemy przy kompie. Co godzinę popatrz w inne miejsce aniżeli wyświetlacz komputera jak też wykonaj ćwiczenia, takie jak na przykład obracanie gałek ocznych albo powolne mruganie. Możemy także najzwyczajniej wybrać się na krótki spacerek.

Czy po przeczytaniu tego tekstu udało Ci się wynieść coś fascynującego? Jeśli tak, to przejrzyj pozostałe informacje tu – na pewno wciągną Cię bez reszty.

Kiedy masz mniej aniżeli 50 lat, odwiedź okulistę raz w roku.

Kiedy jednak masz więcej niż 50 lat, rób to dwa razy w roku. Nawet gdy nosisz binokle lub nie masz kłopotów z patrzeniem z bliska czy też daleka, niezwykle istotne jest, by chodzić na badania profilaktyczne do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*