Czym zajmuje się neurologopedia i w jakim celu do niego się udać?

Neurologopedia to dziedzina logopedii, która zajmuje się leczeniem dysfunkcji mowy o podłożu neurologicznym. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego to schorzenia, które dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Neurologopeda w swojej pracy zajmuje się diagnozą dzieci i osób dorosłych z afazją.

Dziewczyna z uśmiechem na twarzy

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy powinno się zgłosić się z dzieckiem do neurologopedy? Przede wszystkim wówczas, gdy pojawią się alarmujące objawy, świadczące o kłopotach z mówieniem. Małe dziecko, które wciąż nie mówi to na pewno powód do niepokoju. Prawdopodobnie ma on wadę wymowy, którą należy jak najszybciej wyleczyć. Dziecko może mieć również kłopot z mówieniem płynnie, przykładowo powtarza sylaby, jąka.To także znak, że musimy jak najprędzej odwiedzić neurologopedę i zacząć leczenie.

Diagnoza u specjalisty ma miejsce przeważnie w gabinecie. Czasami jednak, że przyczyny zaburzenia nie są znane, wtedy logopeda może skierować dziecko na dodatkowe badania lub konsultację z innym specjalistą, na przykład laryngologiem. Pierwszą rzeczą, jaką się sprawdza anatomia aparatu mowy,odruchowe funkcje oralne. Bada między innymi sposób oddychania pacjenta, połykanie, gryzienie, rzucie, a także kompetencje komunikacyjne. Sprawdź inwisalign wrocław.

Pomoc neurologopedy może być również niezbędna w terapii jąkania, gdyż jest to wada, której geneza może mieć różnorakie podłoże. Terapia jąkania (przykładowo: ) polega na zastosowaniu rożnych metod ćwiczeń.

To przykuwający wzrok tekst, ale dodatkowo zgłąb też inny podobny oraz równie nietuzinkowy materiał – my zalecamy to opracowanie (http://www.niebieskarzeka.pl/psychoterapia-par-i-malzenstw/).

Jąkanie to nie tylko problem z wymawianiem sylab, to złożony proces,w którym biorą udział ciało i umysł pacjenta (Zobacz również leczenie kanałowe wrocław). Jąkanie objawia się poprzez wiele zbędnych czynności organizmu, jak chociażby szczególnie mięśni twarzy usztywnienie całego ciała. To także współruchy w postaci grymasów, a także wyrzucanie języka między zęby, itp. Jąkanie to także zaburzenie, które ujawnia się w sytuacjach stresu, które dla każdego pacjenta są inne.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że zwlekanie z pójściem do specjalisty może mieć poważne konsekwencje, jak również pogorszenia się stanu zdrowia osoby jąkającej się. Jeśli zatem podejrzewamy u naszego dziecka wadę wymowy, trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty np ortodonta wrocław. Nieleczone jąkanie się prowadzi zazwyczaj do depresji i wyalienowania jednostki, a także może być przyczyną kłopotów w nauce oraz życiu zawodowym. Przynieść pomoc wtedy może właśnie neurologopeda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*