Czym są nagniotki i jak z nimi walczyć? O czym musimy pamiętać, kiedy przystąpimy do walki z tym schorzeniem?

Nagniotek jest okrągłym stwardnieniem skóry, powstaje on na palcu stopy. Trzon nagniotka sięga w głąb skóry, tam naciska na delikatną warstwę okostną, a to może sprawić mocny ból. Tkanka więc wokół nagniotka może być dosyć zaczerwieniona, czasem zaś się może zdarzyć, że jest tam stan zapalny. Jak poradzić sobie z nagniotkami? Czy usuwanie nagniotków jest odpowiednie?

stopa

Autor: Jorge in Brazil
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją właściwie cztery przyczyny powstawania nagniotków. Jedno z nich nie jest zaskakujące – to niewygodne obuwie. Kolejną przyczyną może być niezbyt dbały chód, w tego rodzaju więc okoliczności nie dają radę nawet najbardziej wygodne obuwie. Nagniotki powstają również wtedy, gdy śródstopie nie jest właściwie wysklepione. Ostatnią przyczyną może być genetycznie uwarunkowane zniekształcenie palców stóp (chociaż ta przyczyna występuje dość rzadko). W większość więc okoliczności to my sami jesteśmy sobie winni, a objawy są tak nieprzyjemne, że powinniśmy coś z tym zrobić.

Kiedy chodzimy bowiem odczuwamy ból i występuje miejscowe stwardnienie skóry. Leczenie (terapia boreliozy) nagniotków tak naprawdę zależy od przyczyny ich powstania (aby temu zapobiec – poznaj ofertę). Jeżeli przyczyną było nieodpowiednio dobrane obuwie, to powinniśmy w przyszłości wystrzegać się tego rodzaju zakupu. Buty musimy nabywać na spokojnie, powinniśmy je z uwagą przymierzać. Co istotne, na zakupy lepiej wybrać się w godzinach popołudniowych, gdyż w ciągu dnia stopy są opuchnięte i w takiej sytuacji ciężko wybrać właściwe obuwie. Jeszcze bardziej racjonalnym działaniem będzie obrysowanie kształtu stopy na przykład na tekturze, wycięcie go i wzięcie go ze sobą na zakupy.

leczenie stóp

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu można wkładać tak przygotowaną stopę do buta, by sprawdzić, jak wiele wolnego miejsca jest jeszcze w bucie. Jak nagniotek powstaje z powodu nieprawidłowego chodu, najczęściej dzieje się tak u dzieci, to warto stosować specjalistyczne ćwiczenia lecznicze. Kiedy powodem jest niedobra wysokość śródstopia należy rozpocząć używać specjalne lecznicze wkładki do butów. Możemy je zakupić w punktach ortopedycznych i aptekach. Wiadomo, różne preparaty na odciski też będą pomocne w walce z nagniotkami (Soulima.pl). Topowoduje, że realne jest odpowiednie wybranie obuwia, żeby uniknąćpojawiania się nagniotków. Jednak, zawsze powinniśmy mieć to na uwadze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*