Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzęciem domowym. Ze względu małe rozmiary może być świetną opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić objętość większą, szczególnie jeśli planujemy hodować w niej więcej zwierząt.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie i wypadają poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak jest trochę twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto utrzymać czystość w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska poczuje się bezpieczna, gdyż będzie mieć kryjówkę, do której może udać się na odpoczynek lub ochłonąć, kiedy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kotów