Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by właściciel wiedział na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; dużo mruczeć albo wokalizować; nadmiernie się czyścić; mieć spocone opuszki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, przewlekłego stresu zwierzęta mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc wrażliwe? Są to m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, koty znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora albo innego zwierzęcia
wyjazd właściciela
remont lub przemeblowanie
mała stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
osamotnienie
hałas
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć albo wyprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej usunąć przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – na początku oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i przytulanie kota, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Kolejnym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży istnieją także produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html