Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Okres wiosenno-letni to czas większej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą spowodować nie tak maleńkie problemy u naszych psów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia psów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. Wywołuje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w erytrocytach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie psa powstaje wiele symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka i biegunka. Nierzadko można zauważyć także krwiomocz. Leczenie powinno się rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Najlepszą metodą zapobiegania tej chorobie jest zabezpieczenie psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych środków, które mają za zadanie ochronić naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych opcji jest obroża na kleszcze. Zapina się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona różnymi specyfikami, które są stopniowo wypuszczane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry zwierzęcia. Obroża na kleszcze to doskonałe rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto użyć również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych czworonogów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na pasożyty jelitowe, wykazuje także aktywność przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść preparat – można wtedy spróbować podać ją wraz z pożywieniem. jeżeli czworonóg nadal nie będzie chciał zjeść środka to zaleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. Preparaty te są aplikowne dostosowanym aplikatorem na szyję czworonoga i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym atutem tego środka jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Legowiska-dla-psa-32900.html legowiska dla psów