dobór karmy do psa

Jaki pokarm dla psa i jak należy karmić swojego psa?

Jaki pokarm dla psa i jak należy karmić swojego psa?

Ilość pokarmów, jakie powinno się zapewniać psu domowemu jest uzależniona od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, czy trzykrotnie w przeciągu dnia należy żywić szczeniaki. Jest to konieczne ze względu na to, iż młode czworonogi w momencie wzrostu mają większe zapotrzebowanie na białko oraz mikroelementy zawarte w pożywieniu. przy czym posiadają niewielkie żołądki. Psy dorosłe wolno żywić raptem raz dziennie, należy tymczasem zadbać o wartości kaloryczne takiego posiłku. Inaczej należy odżywiać psy niezwykle duże oraz olbrzymich ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak żywić czworonoga?

Motywem tak niskiej liczby posiłków, jakie należy zapewniać pieskowi, jest ich typowy, odziedziczony po przodkach tryb żywienia. Czworonóg wywodzi się od wilka. Te stworzenia polują w grupach, zabijając zwierzęta zdecydowanie większe od nich. Trudnym byłoby wykonanie tego poprzez wyłącznie jednego spośród nich. Skutkiem współpracy jest ogromny pokarm, którym może najeść się cała grupa.

Każdorazowe polowanie oznacza zatem sporą porcję mięcha dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby wystarczające aż do przyszłego polowania. Choć czas następnej sposobności do posiłku jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki zmuszone były na wypracowanie schematu, który pozwoli im jeść rzadko, a zarazem obficie.
Pieski mają dokładnie ten sam mechanizm odżywiania. Intuicyjnie jedzą wtedy o dużo więcej, niż muszą do pozbycia się odczucia głodu. Dlatego również można obserwować, iż domowe pieski spożywają pełną, lub prawie całą miskę karmy na raz. Instynktownie wręcz jedzą tyle, ile tylko potrafią, by stworzyć zapasy. Naturalny psi popęd łowczy sprawia, iż te stworzenia częstokroć się przejadają. Należy więc dopasować system karmienia czworonoga w taki sposób, by zapobiec przekarmienia stworzenia i narażenia go na liczne przypadłości.

Jak często żywić czworonoga?

Czworonogom domowym zaleca się serwować pożywienie jedynie raz dziennie. W pełni spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast działać inaczej gdy pupilem jest czworonóg rasy olbrzymiej. Te stworzenia potrzebują podzielenia pokarmu na minimum dwie części. Posiadają one duże organizmy, a zatem zapotrzebowanie na elementy odżywcze jest duże. Takie czworonogi nie posiadają tymczasem na tyle wielkich żołądków, aby były w stanie pomieścić pomocne im ilości pożywienia.

Jeżeli chodzi o najbardziej adekwatne odżywianie psów dużych, to najświetniejszym środkiem będzie dostarczanie im żywności suchej. Ważne jest tymczasem to, by kupować profesjonalną żywność dedykowaną dla czworonogów tej rasy. Jest ona stworzona w taki sposób, by w jak najmniejszej ilości karmy zawarte było potencjalnie jak najwięcej ważnych elementów spożywczych. Powoduje to, iż pieski ras olbrzymich mogą być karmione rzadziej, przy czym nie obciążają układu pokarmowego za dużą ilością jedzenia.