tresowanie psów rasowych

Czy każdy może wytresować swojego psa?

Czy każdy może wytresować swojego psa?

Mały i rozbrykany a ponadto pełen werwy pieseczek, nie może długo skupić się na konkretnej czynności. Na tresurę psa należałoby wybrać odpowiedni termin i sprzyjające okoliczności. Tresurę należy rozpocząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego pieska. Rozciągłość smyczy uzależniona jest od wielkości pieska, ale również naszego wzrostu, tak by dawała swobodę ruchów psu oraz właścicielowi.

Na starcie należałoby zakupić się smycz automatyczną, która ma umożliwić na prędkie zareagowanie na niepożądany ruch naszego pieska. Potem należy zakupić obroże, jeżeli posiadamy ogromnego czworonoga to powinniśmy nabyć obrożę łańcuszkową, która umożliwi nam pełniejszą władzę nad pieskiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być dobrana do wielkości oraz zachowania psa. Jeżeli już kupiliśmy potrzebne rzeczy, możemy teraz przystąpić do trenowania umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy jednak dbać, by na starcie uczyć naszego psa chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie czworonoga na spacerze lecz o kilka kroków przed nami jest to drugi poziom tresury. Istotne jest aby psu wydawać jasne i proste polecenia, najlepiej wypowiadane zawsze tym samym tonem.

Ponadto, każdy przejaw posłuszeństwa należy nagradzać specjalnym smakołykiem. Nie zawsze pierwsza nauka chodzenia na smyczy musi skończyć się sukcesem. Na starcie, trudno może być nam zachęcić pieska do zwrócenia uwagi czy też wymuszenia większej koncentracji na dane polecenia. Jeżeli na spacerze piesek zbytnio ciągnie i próbuje wybiegać już na parę kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć nieznacznie do tyłu, sugerując tymże samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeżeli natomiast nasz piesek kroczy za wolno, musimy trochę go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim lecz wspólnym biegnięciem. Jeśli jednak uda się psu sprostać naszym wymaganiom i prawidłowo wypełnić polecenia, koniecznie nagrodźmy go ulubionym przysmakiem.

Nauczenie naszego pieska chodzenia na smyczy nie tylko podczas pierwszych spacerów, ale również nauka podstawowych komend nie musi być skomplikowane. Potrzeba jedynie nieustępliwości, oraz przede wszystkim regularności. Wtedy dopiero zaplanowany rezultat własnej tresury jest prostszy do osiągnięcia.